آشنایی با استیج 3 یا ریمپ مسابقاتی

pic-blog

آشنایی با استیج 3 یا  ریمپ مسابقاتی

در این مقاله از کاردان تیونینگ به آشنایی با استیج 3 یا  ریمپ مسابقاتی می پردازیم. استیج ۳ در تیونینگ به تیون موتوراسپورت (motorsport) یا تیون مسابقه (competition tune) نیز مشهور است. همین ابتدا باید گفت که تیونینگ استیج ۳ به هیچ وجه برای استفاده شهری مناسب نیست. در این تیونینگ حالت آیدل (idle) یا درجا کار کردن آشفته خواهد بود، مصرف سوخت موتور بالاست، آلایندگی خودرو استاندارد نیست و به‌سبب قدرت بالای موتور به‌هیچ وجه برای پشت ترافیک ماندن مناسب نیست (مانند موتور ۱۰ سیلندر بی‌ام‌و که در سری‌های ۵ و ۶ M موجود است). تیون استیج ۳ تمام قدرت موتور را تا جای ممکن از آن خارج می‌کند و خودرو مانند حالت استاندارد قابلیت اطمینان ندارد. باید همواره به‌یاد داشته باشیم که موتورهای ماشین‌های مسابقه پیاده شده و از نو بازسازی شده‌اند و در برخی موارد برای هر بار مسابقه این روند در آنها تکرار می‌شود.

از موارد ریمپ مسابقاتی می‌توان به تغییرات زیر اشاره کرد: لنت‌های ترمز پرفورمنس و کارایی بالا و دیسک‌هایی که برای عمل کردن نیاز به گرم شدن دارند، میل‌سوپاپ با درجه بالا که باعث کاهش دور موتور تا پایین‌ترین حد آن بدون خاموش شدن می‌شود، استفاده از فلای‌ویل‌های (flywheel) فوق سبک  کلاچ‌های مسابقه‌ای و دیگر موارد.

 ریمپ ایسیو با هدف افزایش قابل توجه قدرت و گشتاور موتور برای درگ  و پیست مسابقه

 در ادامه آشنایی با استیج 3 یا  ریمپ مسابقاتی ، بطور کلی در این نوع ریمپ  مصرف براساس سلیقه رانندگی مالک خودرو ، سوخت کاهش نیافته و یا ثابت می ماند و یا اینکه مقدار حدودا یک تا دو لیتر در صد کیلومتر افزایش می یابد چون برای دستیابی به توان و قدرت چشمگیر بیش از 10 درصد نیاز به سوخت بیشتر داریم در این نوع ریمپ از ابتدای دورها و در تمامی نواحی موتور تغییرات ریمپ ایسیو انجام می گیرد و باعث می شود که موتور خودرو از قدرت و گشتاور چشمگیری برخوردار شود . و بیشتر برای مقاصد مسابقه و درگ انجام می گردد در این نوع ریمپ تمامی تغییراتی که در STAGE شهری  انجام می گیرد ، انجام گرفته و در عین حال امکان حذف سنسور اکسیژن پایینی جهت حذف کاتالیزور و یا نصب هدرز و تنظیم با کیت مکش استاندارد برقرار می باشد . در ضمن حذف تمامی خطاهای زاید ایسیو از قبیل سنسور ناک سنسور دوم اکسیژن دریچه گاز سنسور میل سوپاپ کاتابیزور و غیره در این استیج قابل انجام است .